SOL Pesulapalvelut kerää pääkaupunkiseudulla lämpimiä takkeja asunnottomille

SOL Pesulapalvelut toteuttaa tämän vuoden 2026 vastuullisuustekonsa yhteistyössä Vailla Vakinaista Asuntoa ry:n kanssa. Keräyksessä vastaanotetaan takkeja ja lämpimiä vaatteita, jotka jaetaan asunnottomille syksyllä. Tavoitteena on auttaa pääkaupunkiseudulla asunnottomuutta kokevia ihmisiä valmistautumaan tulevaan talveen.
Keräämme kaikissa pääkaupunkiseudun SOL Pesuloissa 9.6.–30.9.2026 ehjiä, lämpimiä ja hyväkuntoisia päällystakkeja asunnottomille jaettavaksi. Erityisen suuri tarve on miesten talvitakeille, mutta kaikki hyväkuntoiset ja käyttökelpoiset takit ovat tervetulleita. Takkien lisäksi lahjoittaa voi myös hyväkuntoisia kenkiä sekä arkivaatteita.
Lahjoituksia voi tuoda kaikkiin pääkaupunkiseudun SOL Pesuloihin niiden aukioloaikojen puitteissa. SOL Pesulapalvelut huolehtii lahjoitettujen vaatteiden pesusta ennen niiden toimittamista eteenpäin. Näin vaatteet saavat uuden elämän ja päätyvät niitä tarvitseville puhtaina ja käyttövalmiina.
Pääkaupunkiseudun SOL Pesuloiden yhteystiedot ja aukioloajat löytyvät alta:
Vailla Vakinaista Asuntoa ry (VVA) jakaa lahjoitukset eteenpäin pääkaupunkiseudulla asunnottomuutta kokeville ihmisille.
Vailla Vakinaista Asuntoa ry on vuonna 1986 asunnottomien itsensä perustama uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton kansalaisjärjestö. Se toimii asunnottomien edunvalvojana, ylläpitää keskustelua asunnottomuudesta sekä tekee työtä sen eteen, että jokaisella olisi oikeus hyvään asumiseen ja omaan kotiin.
Onko vaatekaapissasi käyttämättömäksi jäänyt lämmin takki? Lahjoittamalla voit auttaa ihmistä, joka tarvitsee suojaa ja lämpöä tulevaan talveen.